نکاتی در خصوص معده حساس و دلایل آن بیاموزیم

برای اینکه دستگاه گوارش شما درست کار کند، باید از رژیم غذایی شامل انواع کربوهیدرات، چربی ها، پروتئین ها، آب، نمک، ویتامین های مختلف و فیبرهای محلول ونامحلول برخوردار باشد. کمبود هر یک مواد مغذی مورد نیاز بدن می تواند وضعیت کارکرد دستگاه گوارش شما را مختل کرده و دچار نفخ، اسهال و یا استفراغ شوید. استرس، ناراحتی های عصبی و اضطراب روی سیستم گوارش اثر گذاشته که سبب تحریک سیستم گوارش و ترشح کاسترین می شود که این امر در نهایت زخم معده و عثنی اشعر را در پی دارد.هر گونه اضطراب و استرس می تواند سیستم عصبی گوارش را مختل کند یا اگر شخصی در حادثه ای مثل آتش سوزی و يا خبر ناراحت کننده  قرار گیرد، ممکن است دچار استرس شده و این استرس سبب خونریزی و عصبی شدن معده شود.

در اینجا به بیان برخی از دلایل حساسیت معده و همچنین نکات مضر برای معده های حساس خواهیم پرداخت : جويدن کامل غذا : در يکسري آزمايشات که بر روي ۳ دسته از افراد براي نشان دادن تأثير عمل جويدن در گوارش مواد غذائي انجام گرفت از دسته اول که غذاي کاملي به آنها داده شده بود خواسته شد که غذا را با حالت معمولي و يا تندتر از معمول بخورند . به دسته دوم و سوم به ترتيب به ميزان يک دوم و يک سوم غذاي دسته اول داده شد و از آن ها خواسته شد که غذاي خود را در نهايت آرامي صرف کنند . پس از يک ماه مشاهده شد که دسته دوم و سوم يعني آنها که غذاي کمتري مصرف کرده ولي خوب جويده بودند به مراتب قوي تر و شاداب تر از دسته اول بودند.

اجتناب از خوردن چای : افرادی که معده‌ای حساس دارند از خوردن زیاد چای اجتناب کنند چون ترشح اسید معده را تحریک می‌کند و همچنین به دلیل ماهیت اسیدی خود، در بروز زخم معده مؤثر است. چای در بین خانواده‌های ایرانی جایگاه بسیار ارزشمندی دارد و کمتر کسی در کشور از خوردن چای اجتناب می‌کند. خوردن چای پررنگ معمولاً برای بدن مناسب نیست و افرادی که دارای مشکلات قلبی یا معده‌ای حساس دارند باید از خوردن آن اجتناب کنند، اما چای کم رنگ می‌تواند جای آب را برای بدن پر کند.

دمنوش مناسب : مبتلایان به دل‌درد، دل‌پیچه و نفخ برای رفع مشکل خود باید از ترکیب آب‌جوش به همراه عرق‌ نعناع، بارهنگ، گلاب و نبات استفاده کنند. افراد برای تهیه این مخلوط باید سه قاشق غذاخوری عرق‌ نعناع، یک قاشق غذاخوری گلاب و یک قاشق مرباخوری بارهنگ را به یک لیوان آب‌جوش بیفزایند. نوشیدن این معجون برای افراد کم‌اشتها نیز مفید است.

تنوع غذایی مناسب : تنوع در نوع غذاهاي مصرفي ، اين عمل باعث جلب اشتها و هضم آسان و سريع غذا مي گردد. هر گاه رنگ و طعم و بو و منظره غذا جالب باشد هضم آن آسانتر و سريع تر انجام خواهد پذيرفت. براي کساني که به سبب بيماري يا علت ديگري اشتهاي خود را از دست داده اند بهتر است غذاهاي کمتر و خوش منظره تري در نظر گرفته شود تا باعث جلب اشتهاي آنان گردد.

استرس : یک علت اختلال دستگاه گوارش استرس است. استرس و اضطراب در اشکال مختلف جسمی، روحی و عاطفی و فکری از مهمترین علل بیماریهای گوارشی مانند سندرم روده تحریک‌پذیر و سوء هاضمه است. استرس موجب می شود که فرآیند هضم مواد غذایی دچار اشکال شده و سرعت آن کاهش می‌یابد. در نتیجه مواد غذایی به مدت طولانی‌تری در دستگاه گوارش باقی میماند.

آشفتگی شکم در هنگام خوابیدن :  آیا به نظر می‌رسد که شکم شما به‌محض اینکه که شما در شب به خواب فرومی‌روید، شروع به درد می‌کند؟ اسریلیان می‌گوید این مورد می‌تواند ناشی از ریفلاکس معده و مری باشد. او می‌افزاید:”آنچه ما به آن اختلالات عملکردی می‌گوییم، یعنی مواردی مانند سندرم روده تحریک‌پذیر می‌تواند در شب نیز بروز و عود کند و از خواب جلوگیری یا خواب فرد را آشفته کند و برهم زند”. در هر مورد، شما می‌توانید به پزشک خود در مورد این موضوع اطلاع دهید.

منبع و ماخذ : pishrotebpersia.com