سالمترین نوشیدنی ها کدامند

علت عمده افزایش وزن به دلیل عادت های نادرست در مصرف نوشیدنی هاست و نوشیدنی های موجود در بازار سرشار از قند، طعم دهنده مصنوعی، مواد نگه دارنده و مواد شیمیایی است که برای بدن بسیار مضر است. رژیم غذایی باید از مواد غذایی مغذی و نوشیدنی های سالم تشکیل شود. بیشتر افرادی که رژیم غذایی دارند، روی مواد خوراکی بیش از نوشیدنی ها تمرکز می کنند. آبمیوه های صنعتی پاستوریزه شده و حاوی قند افزوده شده هستند و از این رو به آن اندازه که فکر می کنید، سالم نیستند. نوشیدن آبمیوه و آب سبزیجات تازه به صورت روزانه نه تنها سلامت کلی انسان را حفظ می کند، بلکه در سم زدایی و خروج سموم از بدن نیز تاثیر گذار است. آبمیوه و آب سبزیجات تازه یک نوشیدنی عالی برای تامین برخی از نیازهای بدن است. این نوشیدنی ها سرشار از مواد مغذی و انرژی بخش هستند.

در اینجا به معرفی برخی از بهترین و سالمترین نوشیدنی ها خواهیم پرداخت : آب چغندر : خواص چغندر برای رومیان باستان شناخته شده بود و امروزه به عنوان سبزیجاتی در جهت افزایش قوای ایمنی بدن شناخته می‌شود. چغندر در اصل حاوی مقدار زیادی پتاسیم، فسفر، کلسیم، گوگرد، ید، آهن، مس و عناصر بسیار کمیابی مثل یوم و کاسیوم است. پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که خوردن دو لیوان آب چغندر در روز به میزان قابل توجهی فشار خون را کاهش می‌دهد و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. آبمیوه‌های بسیاری بر پایه چغندر تهیه می‌شود که طعم خوبی دارد؛ یکی از بهترین روش‌های تهیه یک نوشیدنی سالم ترکیب چغندر، هویج، توت فرنگی و یک عدد سیب است که آب این میوه‌ها را گرفته و سپس نوش جان می‌کنیم؛ البته اگر دوست داشته باشید می‌توان از یک ساقه کرفس هم استفاده کرد که طعم بهتری به آن می‌بخشد.

شیر : به طور معمول شیر مورد نیاز روزانه انسان از گاو تامین می شود. با مصرف روزانه شیر می توان بخش عمده ای از مواد مغذی ضروری مورد نیاز بدن را تامین کرد. علاوه بر آن شیر منبع مهمی در تامین پروتئین روزانه نیز به حساب می آید به طوری که نیم لیتر شیر ۲۰ تا ۲۵ درصد از کل پروتئین مورد نیاز روزانه افراد را تامین می کند.اما شیر انواع بسیار متفاوتی دارد که بر کیفیت آن تاثیر می گذارد.  شیرهای کم چرب، معمولی و پرچرب با توجه به نیازهای تغذیه ای افراد مختلف عرضه می شود .

چای سبز : بهتر است به جای نوشیدن چای سیاه و قهوه از چای سبز استفاده کنیم. چای سبز دارای یک تأثیر متابولیک ویژه است که می تواند سرعت متابولیسم را تا ۴ درصد افزایش دهد. این بدان معنا است که نوشیدن چای سبز موجب سوزاندن ۷۰ کالری در روز و یا کم کردن یک تا سه کیلوگرم وزن در سال است. این نوشیدنی منبع غنی  کاتچین است که به افزایش میزان “نورپینفرین” کمک می کند، “نورپینفرین” یک ماده شیمیایی در مغز است که سرعت متابولیسم را افزایش می دهد.

دمنوش‌ها : دم نوش‌ها هم از خانواده نوشیدنی‌ها است که البته بر خلاف بیشتر نوشیدنی‌ها به صورت گرم مصرف می‌شود و قسمت‌های مختلف گیاه شامل ریشه، ساقه و برگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیشتر دم نوش‌ها خاصیت درمانی داشته و جزو نوشیدنی‌های روزانه به حساب نمی‌آیند. مصرف این نوع از نوشیدنی‌ها باید با دقت کامل صورت گیرد. برای مثال گیاه مورد نظر نه تنها از نظر ظاهر بلکه از نظر رنگ، بهداشت، شرایط نگهداری و نحوه تهیه آنکه بتواند بیشترین تاثیرگذرای را داشته باشد باید مورد توجه قرار گیرد. امروزه برای سهولت در مصرف بعضی از این دم نوش‌ها به صورت دم نوش‌های فوری (کیسه‌ای) تهیه شده است. نکته حائز اهمیت این است که این دم نوش‌ها را هم باید با قند و یا شکر کم مصرف کرد.

قهوه تلخ : قهوه برای سلامتی مزایای بسیاری دارد؛ اما مقدار مصرف و استفاده سالم از آن بسیار مهم است. قهوه اصلاً کالری ندارد. قهوه تلخ (بدون شیر) سرشار از آنتی‌اکسیدان است که به خلق و خوی بهتر شما، تمرکز بالاتر، کاهش خطر دیابت و سرطان کمک می‌کند. سعی کنید روزانه بیشتر از سه فنجان قهوه تلخ ننوشید؛ چرا که میانه‌روی و اعتدال در هر کاری، کلید به دست آوردن سلامتی است.

سرکه سیب : گفته می شود که این نوشیدنی می تواند کمک قابل توجهی به سم زدایی از کبد باشد. کارکرد کبد در فرآیند چربی سوزی بسیار مهم است. کبدهای سالم تر به سادگی می توانند چربی های انباشته شده در تمام بخشهای بدن را بسوزانند. سرکه سیب می توان راه قابل توجهی برای احیای متابولیسم در بدن باشد.

شربت سکنجبین خیار : گفتنی است؛ شربت سکنجبین خیار اثرات خنک‌کننده و ضدتشنگی دارد. برای تهیه آن می‌توانید مقداری خیار رنده شده را به مخلوط آب و شربت سکنجبین اضافه کنید و سرد بنوشید. نوشیدن شربت سکنجبین به دلیل خاصیت و طبع سردی که دارد موجب کاهش حرارت بدن و از بین رفتن گرمای درونی می‌شود. به این ترتیب فرد بعد از نوشیدن این شربت احساس راحتی و خنکی می‌کند.

منبع و ماخذ : pishrotebpersia.com