بهترین روش جهت تمدد اعصاب چیست

به دست آوردن آرامش برای شما مفید خواهد بود و بر خلاف تصور بسیاری از مردم، به دست آوردن آرامش کار دشواری نیست. استرس ، اضطراب ، اعصاب نا آرام و .. واژه هایی نه چندان غریبه برای انسان های جوامع امروزی که فاکتورهای استرس زای بسیاری را اطراف خود دارند ودرک می کنند نیست ولی مشکل غیرقابل رفعی هم نیست چرا که به دلیل پیشرفت علم در طب مدرن و طب سنتی راه و روش های بسیاری به عنوان راه حل و دارو برای رفع عوارض استرس و آرام اعصاب و روان شناخته و تجویز می شود و در این دنیا پر از خط و خش اعصاب هرکسی برای رسیدن به آرامش روان راهی را انتخاب می کند. برای داشتن آرامش نیازی نیست که حتما یک آخر هفته ی رویایی و پر هزینه داشته باشید.

در اینجا به بیان برخی از مفیدترین نکات جهت تمدد اعصاب خواهیم پرداخت : تمرکز: نيازي نيست به ميان دشت‌ها و کوه‌ها برويد. ۵ دقيقه سکوت و آرامش مي‌تواند همان مزاياي مديتيشن را داشته باشد. شواهدي وجود دارد که نشان مي‌دهد اختصاص دادن دو زمان کوتاه براي آرامش و سکوت در طول روز مي‌تواند افسردگي و استرس را کاهش دهد. روي تنفستان تمرکز و احساس کنيد همه اضطراب‌ها از وجودتان خارج مي‌شوند.

انجام حرکات آرامش بخش : به کمک یک کمپرس آب گرم، گردن و شانه های خود را برای ۱۰ دقیقه گرم نگه دارید. چشمانتان را ببندید و عضلات گردن، قفسه سینه و پشت خود را شل کنید. سپس کمپرس را بردارید و به کمک یک توپ تنیس یا چیزی شبیه به آن اندام های خود را ماساژ دهید. برای این کار می توانید کنار دیوار بایستید و توپ را بین کمر و دیوار قرار دهید. به کمک وزن بدنتان، به مدت ۱۵ دقیقه توپ را در این بین و با فشاری ملایم نگه دارید. سپس توپ را به نقطه ای دیگر از بدنتان ببرید و همین کار را تکرار کنید.

تنفس برای رهایی از تنش : روش آخر تمدد اعصاب که نیازی به ابزار ندارد، تنفس طبیعی می باشد. نفس عمیقی بکشید و تنش و اضطراب را با بازدم به بیرون بفرستید. به آرامی دم و بازدم داشته باشید—هیچ عجله ای برای تنفس وجود ندارد. وقتی که هوا را داخل می دهید، مطمئن شوید که ریه هایتان کاملا از هوا پر می شود، سپس تمام این هوا را به بیرون بدمید. این دم و بازدم را تاجایی که می توانید و احساس راحتی می کنید ادامه دهید. هروقت که دوست دارید می توانید این تمرین تنفس را تکرار کنید.

دمنوش آرامش چای بابونه : طبیعت این گیاه دارویی معتدل و در بابونه های صحرایی به سمت گرم و خشک است ، گیاهی دارویی با خاصیت ضد صفرا و آرام بخش اعصاب، به ویژه اعصاب معده و روده است . از خواص و فواید دیگر این گیاه که دمنوش آن بسیار طرفدار دارد می توان به ضد تب، ضد انگل، ضد یبوست و اشتهاآور بودن آن اشاره کرد. چای و دمنوش بابونه توسط متخصصان طب سنتی برای درمان هایی با هدف تقویت حافظه، تقویت اعصاب، آرامش بخش و خواب آور، ضد تشنج، درمان اضطراب و استرس، درمان سرگیجه همچنین خواص قلب و عروقی بابونه شامل گشاد کننده عروق قلبی، پایین آورنده فشار خون، بهتر کردن خون رسانی به مغز و کلیه ، رقیق کردن خون و کمک کننده به کم خونی تجویز می کنند.

تجسم کردن : در این تکنیک تمدد اعصاب، شما با استفاده از تصورات خود می توانید تصاویر ذهنی آرام بخش تولید کرده و به آرامش اعصاب برسید. در طول تجسم کردن سعی کنید تا جایی که می توانید از بیشتر حواص خود ازجمله : بویایی، دیداری، شنیداری و لامسه استفاده کنید. برای مثال می توانید خود را در بر روی یک کشتی در اقیانوس تصور کرده و چیزهایی مانند بوی آب نمک، صدای امواج و گرمای خورشید را بر روی بدن خود تصور کنید. ممکن است شما بخواهید در یک مکان آرام دراز بکشید و چشمتان را ببندید و مشغول تصورات خود باشید.

ورزش منظم : ورزش منظم کلید یک ذهن آرام، بدن آرام است. نتایج تحقیقات دانشگاه پزشکی هاروارد نشان میدهد که بدن آرام به نوبه خود سیگنال های ارامش وکمک به کاهش تنش های روانی را به بدن ارسال میکند. یکی از راه های آرامش بدن، ورزش است. ممکن است در نگاه اول متناقض باشد اما ورزش میتواند هورمون های مرتبط با خلق و خوی بدن مانند اندورفین را بالا ببرد و سطح هورمون استرس مانند آدرنالین و کورتیزول را کاهش دهد.

منبع و ماخذ : pishrotebpersia.com